reklama

Sędzia sportowy funkcjonariuszem publicznym? Jest projekt zmiany ustawy o sporcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ohio State University

Sędzia sportowy funkcjonariuszem publicznym? Jest projekt zmiany ustawy o sporcie - Zdjęcie główne

foto Ohio State University

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Pozostałe Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras skierował do konsultacji publicznych projekt zmiany ustawy o sporcie. Celem jest wprowadzenie rozwiązań, które istotnie wpłyną na ograniczenie w sporcie negatywnych zjawisk, takich jak dyskryminacja, przemoc czy nierówne traktowanie. Zmiany dotyczą nie tylko sportowców, ale także sędziów, sportowców - kobiet oraz trenerów.
reklama

Projekt ustawy zakłada jej wejście w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku. Najpierw trafi do prekonsultacji społecznych. Czas na zgłaszanie uwag do projektu ustawy został wyznaczony do 22 kwietnia 2024 roku.

Ustawa przewiduje wprowadzenie wielu zmian. Jedną z nich jest promowanie sportowców kadr narodowych, którzy łączą karierę z edukacją. Będą mogli liczyć na wsparcie ministerstwa w wysokości 20 proc. dodatku do stypendium.

Docenienie kobiet

Istotnym elementem jest też propozycja wprowadzenia ochrony dla zawodniczek, które wrócą do sportu po urodzeniu dziecka. Stypendia sportowe przyznawane przez ministra będą w ich przypadku wyższe i przyznawane na dłuższy czas niż dotychczas. Zmian dotyczących kobiet jest więcej. Kluczowym narzędziem zapobiegającym ich dyskryminacji w polskich związkach sportowych ma być wprowadzenie wymogu, że kobiety mają stanowić minimum 30 proc. we władzach związków. By zapewnić skuteczność zaproponowanym rozwiązaniom, przewidziano wprowadzenie sankcji w przypadku niespełnienia warunków. Dofinansowanie związków będzie ściśle powiązane ze spełnieniem nowych wymogów.

To bardzo ważny projekt, który ma wprowadzić polski sport na wyższy poziom i kształtować jego rozwój na kolejne lata w myśl nowych zasad. Proponujemy rządowi i parlamentowi wprowadzenie narzędzi, które poprawią znacząco rolę kobiet, w tym momencie marginalizowanych w sposób niedopuszczalny. Za równie istotne uznajemy wsparcie młodych mam, co znajduje odzwierciedlenie w propozycjach dotyczących stypendiów sportowych. Filarem zmian w ustawie ma być również systemowe wsparcie zawodników kadry narodowej kontynuujących naukę. Istotną zmianą objęty jest też obszar ochrony sędziów sportowych. Wierzę, że dokonujemy istotnej zmiany dla przyszłości polskiego sportu, dlatego liczę na współpracę w tym zakresie i wsparcie dla nowych rozwiązań

- podkreślił Sławomir Nitras, minister sportu.

Sędziowie sportowi pod ochroną

Projekt ustawy przewiduje zmiany przepisów mające na celu ochronę prawną przed przemocą i dyskryminacją również w przypadku sędziów sportowych. Nowelizacja ma zapewnić ochronę prawną dla sędziego jak dla funkcjonariusza publicznego. Oznacza to, że jego nietykalność cielesna, życie, zdrowie i godność osobista będą przedmiotem szczególnej ochrony.

Zapowiedziano powołanie instytucji "Rzecznika ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym" oraz współpracujących z nim pełnomocników w ramach polskich związków sportowych. Projekt przewiduje wprowadzenie procedur, kar dyscyplinarnych za czyny przemocy i dyskryminacji w sporcie oraz dostosowanie postępowania dyscyplinarnego w celu efektywniejszego ich przeciwdziałania.

Propozycje zmian zakładają również dofinansowanie zadań związanych z przygotowywaniem kadry narodowej przez Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy, który zostanie dopisany do listy podmiotów wspierających kadrę w przygotowaniach do igrzysk i mistrzostw. Instytut otrzyma nowe uprawnienia w zakresie możliwości finansowania zawodników kadry narodowej.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama