Reklama lokalna
reklama

Puchar Narodów w hokeju na trawie w Wielkopolsce! Trener z Poznania poprowadzi drużynę w elitarnym turnieju

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe PZHT

Puchar Narodów w hokeju na trawie w Wielkopolsce! Trener z Poznania poprowadzi drużynę w elitarnym turnieju - Zdjęcie główne

Reprezentant Polski w hokeju na trawie, Mikołaj Gumny, w czasie meczu. | foto Materiały prasowe PZHT

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Hokej na trawieRówno 30 lat polskie środowisko hokeja na trawie musiało czekać na okazję do zorganizowania imprezy tak dużego formatu. Organizowane pod patronatem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie wydarzenie nie tylko trafi do Polski, ale odbędzie się w najbardziej "hokejowym" regionie kraju – w Wielkopolsce.
reklama

Puchar Narodów po raz pierwszy zorganizowano rok temu w Republice Południowej Afryki. FIH (Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie) wprowadził wydarzenie do kalendarza w formie kwalifikacji do rozgrywek jeszcze wyższej rangi – FIH Pro League, swoistej hokejowej, międzynarodowej ekstraklasy, w której grają najlepsze drużyny na świecie.

Na rok 2024, FIH organizację Pucharu Narodów w rozgrywkach mężczyzn przyznał Polskiemu Związkowi Hokeja na Trawie, co odczytywane jest jako jeden z największych sukcesów organizacyjnych tego stowarzyszenia. Miastem-gospodarzem turnieju będzie Gniezno, a mecze odbywać się będą na stadionie im. Alfonsa Flinika.

Bez wątpienia to jeden z największych sukcesów naszego Związku w ostatnich latach. Dotychczas mieliśmy spore zaufanie wśród przedstawicieli Europejskiej Federacji Hokeja na Trawie. W ostatnim czasie nasze notowania wzrosły także w FIH. Teraz musimy je utrzymać i zorganizować imprezę na światowym poziomie.

reklama

– powiedział sekretarz generalny PZHT oraz członek Zarządu FIH Piotr Wilkoński.

Śmietanka międzynarodowego hokeja

Ponieważ na podstawie rankingu FIH reprezentacja Polski nie zakwalifikowała się do nadchodzącego Pucharu Narodów, turniej wyjątkowo zostanie rozegrany z udziałem 9 drużyn. W międzynarodowej imprezie na gnieźnieńskiej trawie zobaczymy reprezentacje Polski, Korei, Malezji, Francji, RPA, Pakistanu, Kanady, Austrii i Nowej Zelandii. Zwycięska drużyna otrzyma awans do Pro League. Wydarzenie potrwa od 31 maja do 9 czerwca 2024 roku. Organizację równoległego turnieju kobiecego FIH przyznało Hiszpanii.

W imieniu FIH chciałbym złożyć najszczersze podziękowania PZHT. Mamy fantastycznego gospodarza na wspaniały turniej! Liczę na emocjonujące mecze w cudownej atmosferze! Miałem ostatnio zaszczyt spotkać się z prezydentem Gniezna Michałem Powałowskim. Byłem pod dużym wrażeniem zaangażowania miasta. Chciałbym mu osobiście podziękować.

reklama

 – mówi prezydent FIH Tayyab Ikram.

Gniezno, miasto silnie związane z dyscypliną, ma spore doświadczenie w organizowaniu większych wydarzeń w hokeju na trawie. Dawna stolica Polski była m.in. gospodarzem Hockey Series Open w 2018 roku i EuroHockey Championship II w 2021 roku. Jednak nigdy wcześniej w mieście nie odbywał się turniej tak dużego formatu. Będzie to pierwszy turniej na otwartych boiskach rangi FIH w Polsce od 30 lat. Ostatni tak ważny turniej na polskiej ziemi, Intercontinental Cup, odbył się w Poznaniu w 1993 roku.

Trener z Poznania poprowadzi biało-czerwonych

W imprezie nie zabraknie mocnych akcentów związanych z Poznaniem. Jednym z nich będzie trener reprezentacji Polski w hokeju na trawie, poznaniak Dariusz Rachwalski, po którym spodziewa się, że pokieruje polskimi laskarzami także na domowych mistrzostwach w przyszłym roku. To były zawodnik wielu poznańskich i międzynarodowych klubów, zdobywca m.in. srebrnego medalu na Halowych Mistrzostwach Świata w 2007 roku. Z hokejowym kijem w ręku reprezentował Polskę w 181 występach, będąc kapitanem drużyny.

reklama

Przed Rachwalskim trudne zadanie – ostatni dobry występ hokejowej reprezentacji Polski to 4. miejsce w turnieju EuroHockey II, który jest drugim poziomem rozgrywek w Europie. Turniej rozgrywano właśnie w Gnieźnie, w 2021 roku. W krajowym środowisku hokeja na trawie panuje spory niedosyt, bo w przeszłości reprezentacja Polski dwukrotnie ten turniej wygrywała (w 2007 i 2015 r.), a raz uplasowała się na drugim miejscu (2011). Z pewnością dobry domowy występ w silnej, międzynarodowej stawce w 2024 roku upatrywany będzie jako szansa na przełom w polskim hokeju na trawie, i okazja do przełamania złej passy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama