Początek wielkich zmian na Hipodromie Wola przypada na wrzesień 2023 roku, kiedy to Grupa MTP przejęła to miejsce pod swoje władanie. Wcześniej od 2005 roku właścicielem spółki był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który przejął ją od Skarbu Państwa. Następnie w listopadzie 2021 roku radni Sejmiku podjęli decyzję o zbyciu tego majątku, a w grudniu tego samego roku zgodę na nieodpłatne nabycie Hipodromu Wola wyrazili z kolei radni Miasta Poznania. Ostatecznie Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę o wniesieniu przez Miasto Poznań wkładu niepieniężnego do spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie w postaci udziałów spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola sp. z o.o .
Nowy właściciel od razu przystąpił do działania w celu poprawy warunków na obiekcie. Pierwszym celem stało się pozyskanie funduszy z programu „Sportowa Polska” Ministerstwa Sportu i Turystyki. To spowodowało gruntowną renowację najważniejszych punktów hipodromu, dzięki dofinansowaniu 2 275 800 złotych.
Efekty modernizacji
Największe zmiany i ulepszenia przeszła dotychczas ujeżdżalnia. Wyremontowano także elewację, konstrukcje dachowe, a także dwie stajnie, w których może zmieścić się 31 koni. Zwierzęta zyskały także nowe myjki i solaria, które miały na celu lepiej regenrować mięśnie i służyć ich zdrowiu. Potencjalne kontuzje miało też zlikwidować nowe podłoże jeździeckie, które zostało wymienione na nowoczesny system nawadniający Ebbe und Flut, który jest jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań dla koni. Dzięki niemu utrzymuje się odpowiednią wilgotność podłoża, co minimalizuje ryzyko kontuzji u koni, a jednocześnie jest ekologicznym rozwiązaniem zmniejszającym zużycie wody. Z kolei dla opiekunów koni stworzono wygodne pomieszczenia socjalne i sanitarne.Ważnym elementem przemian na poznańskim hipodromie było także nowoczesne nagłośnienie, oświetlenie oraz zainwestowanie w telebim i tablicę wyników. To podkreślało profesjonalizm miejsca i znacząco ułatwiało widzom oglądanie potencjalnych zawodów na hipodromie.
Wielkie plany wobec hipodromu
W rozmowie z nami w październiku ubiegłego roku prezes zarządu hipodromu - Jakub Patelka - twierdził, że w 2025 roku mają zostać jeszcze wybudowane dwa parkury na przestrzeni otwartej. Jeden duży, konkursowy o wymiarach 105x80 metrów, a do tego rozprężalnia. Obiekt stanąłby w miejscu parkuru trawiastego, gdzie zieleń zastąpiłby piasek kwarcowy. Drugi parkur szkoleniowo-pensjonatowy o wymiarach 35x70 metrów miał być wybudowany przy stajniach.Ważną częścią innowacji byłoby poprawienie także infrastruktury pensjonatowej, co wiązałoby się z remontem największej stajni. W październiku znajdowało się tam 47 boxów, które miały przejść modernizację. Ponadto w związku z uwagami właścicieli koni, Patelka wyraził również chęć zwiększenia liczby padoków do 20, ponieważ właściciele koni zwracali na to dużą uwagę. W grę wchodziła też budowa lonżownika i wyremontowana karuzela.
Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP, podkreślał 30 czerwca 2023 roku, że hipodrom ma też posłużyć jako teren, gdzie powstanie hotel dla zawodników i pensjonat dla koni. W planach mieli również klinikę dla zwierząt prowadzoną przez Uniwersytet Rolniczy w Poznaniu. Miała pojawić się również przestrzeń do organizacji plenerowych wydarzeń targowych np. Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, wystaw rolniczych i ogrodniczych. Plany są spore, a Bartłomiej Ignaszewski jeszcze parę dni temu zapowiadał przyspieszenie ich realizacji w tym roku.
- Planuję wyjazdową komisję na hipodrom – wiosną, gdy zrobi się cieplej. Chcę, by radni mogli lepiej zapoznać się z sytuacją i zaangażować się w dalszy rozwój tego miejsca. Mam już informacje o nadchodzących wydarzeniach – na hipodrom wracają międzynarodowe imprezy jeździeckie! Miałem okazję odwiedzić wyremontowane hale. Przeprowadzono już część prac, ale teren nadal wymaga dużych nakładów. Spółka Hipodrom, będąca częścią MTP, planuje dalsze inwestycje także ze swoich środków. Z roku na rok poprawia się infrastruktura i rośnie liczba osób zainteresowanych trzymaniem koni na hipodromie - przekonywał w rozmowie z nami przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej.
Modernizacja obiektu, a imprezy sportowe
2025 rok powinien przynieść kolejne, istotne zmiany na hipodromie. Pod koniec poprzedniego roku na kolejne 12 miesięcy planowano zorganizować 15 imprez jeździeckich w randze zawodów regionalnych. W pierwszych trzech miesiącach zorganizowano już trzy wydarzenia rangi Regionalnej i Towarzyskiej w skokach przez przeszkody. Warto wspomnieć, że odbyły się one w świeżo wyremontowanych halach Hipodromu Wola. Na pierwsze zawody skokowe przyjdzie nam poczekać jeszcze parę miesięcy, bowiem mają się one odbyć w dniach od 31 maja do 1 czerwca.Okres marca i kwietnia ma zostać poświęcony na modernizację placu zewnętrznego, co tylko podkreśla, że prace na Hipodromie Wola wciąż trwają, a droga do maksymalnego poprawienia warunków obiektu nie jest zamknięta. Za renowację poniesiono jednak wysoką cenę w postaci przełożenia prestiżowych, międzynarodowych zawodów CSI na czerwiec 2026 roku. Pierwotnie impreza miała się odbyć w tym roku, ale przedstawiciele hipodromu chcieli maksymalnie zwiększyć szanse na zapewnienie jak najwyższych standardów organizacyjnych i stworzenie optymalnych warunków zarówno dla zawodników, jak i koni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.